top of page

Elektrostymulacja podniebienia i jamy ustnej

Elektrostymulacja podniebienia i języka – nowatorska metoda wspierająca terapię neurologopedyczną. Elektrostymulacja polega na przepływie prądu o bardzo niskim natężeniu przez mięśnie podniebienia miękkiego i języka w celu usprawnienia ich funkcji.

 

Wskazania do elektrostymulacji:

- obniżone lub wzmożone napięcie mięśniowe,

- nadwrażliwość w jamie ustnej,

- niewydolność podniebienna,

- brak pionizacji języka,

- rozszczep podniebienia, rozszczep wargi,

- opóźniony rozwój mowy (ORM),

- dysfagia spowodowana nadwrażliwością w jamie ustnej,

- brak praksji i kinestezji,

- nadmierne ślinienie.

Kinesiotaping logopedyczny

Kinesiotaping logopedyczny jest narzędziem z powodzeniem stosowanym w terapii dzieci  i dorosłych  z zaburzeniami motorycznymi w obrębie jamy ustnej np. w celu domknięcia ust w przypadku obniżonego napięcia mięśnia okrężnego ust, mięśnia bródkowego, mięśni żuchwy, mięśni policzkowych. Aplikacja plastrów ma na celu wzmocnienie mięśni w obszarze ustno-twarzowym oraz przywrócenie prawidłowych (fizjologicznych) czynności motorycznych takich jak: oddychanie nosem, prawidłowa pozycja spoczynkowa języka, dojrzałe połykanie z językiem znajdującym się na górnych dziąsłąch i podniebieniu twardym.

Kinesiotaping logopedyczny ma szerokie zastosowanie w terapii wielu zaburzeń mowy oraz daje możliwość dodatkowego wsparcia oraz wzmocnienia efektów terapeutycznych. Należy pamiętać, że nie jest on substytutem terapii logopedycznej, lecz jej uzupełnieniem, co oznacza, że terapia logopedyczna nie powinna ograniczać się wyłącznie do aplikacji plastrów.  

Konsultacje - ocena wędzidełka podjęzykowego
 Konsultacja obejmuje ocenę wędzidełka podjęzykowego/wargi górnej, przygotowanie do zabiegu frenotomii, instruktaż do pracy w domu.

bottom of page